logo

A HIDROGÉN AZ ÉLET ÜZEMANYAGA

Az élő sejtnek energiára van szüksége.


A víz

A Víz

"Víz! Se ízed nincs, se zamatod, 
nem lehet meghatározni téged, 
megízlelnek anélkül, hogy megismernének. 
Nem szükséges vagy az életben: 
maga az élet vagy." (Saint-Exupéry)

A Föld a víz bolygója, de a számunkra hasznosítható és elérhető édesvíz - kincs korlátolt mennyiségben áll rendelkezésre és egyre nagyobb mértékben szennyeződik. 

 

A víz alkotóelemei


A víz a hidrogén oxidja, egyike a legelterjedtebb vegyületnek, nélküle nem lehetne élet a Földön. Jelen van a légkörben, a talajban és valamennyi élőlényben (emberekben, állatokban, növényekben,még a kövekben is kimutatható). Nagy mennyiségben használják naponta a háztartásokban, az iparban és a mezőgazdaságban. A természetben található vizek oldatok: gázokat, ásványi sókat és szennyező-anyagokat is tartalmaznak. A desztillált víz tiszta anyag, nem tartalmaz oldott anyagokat. 
A vízmolekula egy oxigén és két hidrogénatomból áll. Színtelen, szagtalan folyadék, 0°C-on megfagy, 100°C-on forr, sűrűsége 4°C-on a legnagyobb (1 g/cm 3). Kitűnő oldószer. Molekulái polárisak. 
A víz összetett anyag, vegyület. A megfagyott vizet jégnek nevezzük, amely a cseppfolyós víz tetején úszik, mivel sűrűsége kisebb. 



A víz előfordulása


Itt van körülöttünk. Észre sem vesszük, pedig a harmat a virág levelén, a hógolyó és a felhő, a fedő alól kicsapó gőz és a nyári zápor is víz. A világ legtermészetesebb folyadéka.
Élni sem tudnánk nélküle. Testünk 60-70%-a víz, s vannak olyan élőlények, melyek még ennél is sokkal több vizet tartalmaznak. Napi 2 - 2,5 liter vizet kell naponta magunkhoz venni, hogy életben maradjunk, s mivel testünk a vizet nem tartalékolja,ivóvíz nélkül csak néhány napig létezhetünk.
A víz életfeltétel. Vizet találunk a légkörben, tengerekben,tenger alatti tektonikus lemezek alatt sűrítve, és folyókban, a Föld sarkait fedő jégpáncélban is.

 

A víz tulajdonságai

 

Közönséges körülmények között,szobahőmérsékleten és légköri nyomáson a víz színtelen, szagtalan, íztelen folyadék.

Sűrűsége a hőmérséklettől függően 1 g/cm3 körüli érték. Légköri nyomáson mért olvadáspontja és forráspontja a Celsius hőmérsékleti skála 0 és 100-s pontja, vagyis olvadáspontja 0 °C, forráspontja 100 °C. 

Vizsgáljuk meg a víz és az oxigénnel szomszédos elemek hidrogénvegyületeinek halmazállapotát 25 °C-n és légköri nyomáson! Meglepő eredményre jutunk.

A víznek nemcsak az olvadás és forráspontjáról állapíthatunk meg különlegességeket. 

A víz olvadás és forráspontja moláris tömegéhez viszonyítva szokatlanul magas, ezért közönséges körülmények között folyékony halmazállapotú. 

A jég sűrűsége kisebb, mint a vízé, így az olvadása térfogatcsökkenéssel jár. A víz sűrűsége a hőmérséklet emelésével más anyagokétól eltérően 0 °C és 4 °C között nő. 

A víz kitűnő oldószer.A molekulavegyületek egy részét, de az ionvegyületeket is jól oldja. 

A forrásvizek, a különböző ásványvizek kellemes ízét a vízben oldott gázok (szén-dioxid) és ásványi anyagok (különböző sók) adják. A desztillált víz íztelen, élvezhetetlen.

 

A víz biológiai, fizikai és kémiai tulajdonságai alapján az élővilág, a társadalom számára a legfigyelemreméltóbb, nélkülözhetetlen vegyület. Így a víz a földi életet lehetővé tevő alapvegyület.

  • a bioszféra egyik leglényegesebb hőmérséklet szabályozója,
  • a sejtekben lejátszódó biokémiai folyamatok oldószere,
  • az élet bázis molekuláját, a dezoxi-ribonukleinsavat (DNS) a vízelvonás denaturálja,
  • az élőlények teste, szerveik jórészt vízből állnak, az ember esetében a víz részaránya 70 %.
  • A növényi szervezetek 1-1 kg szárazanyagának felépítéséhez 150-1000 l víz szükséges (transzspirációs koefficiens).
  • A termelésben szerepe igen sokoldalú:
  • Az iparban mint technológiai vízként, hűtővízként, valamint szociális célból történő felhasználása jelentős,
  • A közlekedésben hűtővízként, mosóvízként, illetve közlekedési közegként játszik szerepet,
  • A mezőgazdaságban öntözővízként, itatási vízként való felhasználás jelentős, de termelési közegként (haltenyésztés) jelentős.

A víz a természetben mind légnemű, mind cseppfolyós, mind a szilárd halmazállapotban előforduló anyag.

A jég térfogati tágulása okozza a kőzetek fizikai mállását, ami a talajképződés első lépése, valamint azt, hogy a jég úszik a vízen, s így megvédi az alatta levő víztömeget és élővilágot a befagyástól, illetve a lehűléstől.

A víz forrásával járó térfogati munkát hasznosítja az ipari társadalom kulcsfontosságú technikai újítása, a gőzgép, illetve az újabb erőművekben a gőzturbina.

A víz mindent old, ami képes a hidrogénhíd-kötésben részt venni. Ezért alakulhatott ki az élet a fehérjemolekulák hidratált állapota az ősóceánokban, de a genetikai információt hordozó DNS sem létezne víz nélkül.

A légkör oxigéntartalma, amely lehetővé tette az élet kifejlődését, fotoszintézisből származik, amelyben a víz nélkülözhetetlen reakciópartner.

A Homo sapiens mintegy 60-75 %-ban víz. Táplálékunk jelentős részére ugyanez igaz (burgonya  78 %, tojás  75 %, marhahús  64 %, pizza  48 %, kenyér  38 %, vaj  16 % stb.). Az ember megél egy hónapig élelem nélkül, de tiszta víz nélkül csak néhány napig.

 

A víz hét csodálatos tulajdonsága

 

A víz karcsúbbá tesz

Fogyni szeretnél? Ha sok vizet iszol, az felgyorsítja az anyagcserédet ami által hamarabb megszabadulsz a méreganyagoktól és a felesleges kilóktól. A víz teltségérzetet ad, tehát ha két fogás között éhes lennél, igyál meg egy jó nagy pohár vizet. Lehet, hogy valójában nem is éhes, hanem szomjas voltál!

Cseréld le a cukros üdítőt ami tele van kalóriával vízre. Minden étkezés előtt igyál meg egy pohár vizet, amely kitölti a gyomrod egy részét, így elkerülheted a túlevést. Még gyorsabb lesz az anyagcseréd, ha hideg vizet iszol langyos helyet. Ugyanis a szervezeted mire felmelegíti a vizet, eléget pár extra kalóriát

 

A víz növeli az energiaszintedet

Ha fáradtnak és lehangoltnak érzed magad, akkor valószínű, hogy kiszáradtál Igyál vizet, ami helyrebillenti az egyensúlyodat. Ne várd meg, amíg szomjas leszel, mert akkor már kiszáradtál. A víz segít a vörösvértesteknek az oxigén szállításában és a különböző tápanyagokat is segíti eljuttatni a tested sejtjeihez.Elegendő mennyiségű víz esetén a szívednek sem kell annyit dolgoznia, nem kell olyan erősen pumpálnia a vért a testbe.

 

A víz csökkenti a stresszt

Az agy 85 százaléka víz. Ha kiszárad, az elméd és a tested stressz hatása alá kerül. A kiszáradást úgy kerülheted el, hogy mindig van egy üveg víz az asztalodon vagy a táskádban, és bármit csinálsz, ha úton vagy, ha nem, kortyolgass!

 

A víz segít az izomtónus megtartásában

Alvás közben is van az izomzatnak egy alaptartása, alapfeszessége, vagyis izomtónusa. Elegendő víz fogyasztásával nem lesz izomgörcsöd és segít abban, hogy az ízületeid ne kopjanak. Amikor hidratált vagy, akkor hosszabb és erőteljesebb izommunkára vagy képes anélkül, hogy fájna.

 

A víz táplálja a bőrödet

Az arcod finom ráncaiés vonalai mélyebbek, ha a bőröd ki van száradva. Mondhatjuk úgy is, hogy a víz egy természetes arckrém. Ha iszol, vízzel töltődnek fel a bőrsejtek, így az arcod fiatalabbnak néz ki. Ez ugyan még nem érint, de kb. 10-15 év múlva emlékezz erre a jótanácsra!

A tiszta ivóvíz kiüríti a szennyeződéseket a szervezetedből, javítja a vérkeringésedet, így az arcod tiszta, világos és ragyogó lesz.

 

A víz segíti az emésztésedet

Az ivóvíz elengedhetetlen a jó emésztés érdekében. A vízben feloldódnak a méreganyagok, és segít kijuttatni azokat a külvilágba az emésztőrendszereden keresztül.

Ha a szervezeted kiszárad, akkor a megmaradt kis mennyiségű vizet a legszükségesebb helyen használja fel a tested, így a „hulladék” kiürítésére nem jut elég mennyiségű víz, aminek a következménye az, hogy ezek a mérgező anyagok a szervezeten belül felhalmozódnak különböző betegségeket okozva. Ha nem iszol eleget, könnyen lehet belőle székrekedés ami elég kellemetlen tünetekkel jár.

 

A víz csökkenti a vesekő kialakulásának kockázatát

A fájdalmas vesekő mind gyerekeknél, mind felnőtteknél egyre nagyobb arányban fordul elő a nem megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás miatt. A veséd a víz segítségével tud méregteleníteni. Ha keveset iszol, akkor kevesebb vízben tudja a méreganyagokat, a sókat, az ásványi anyagokat kiválasztani, ami nagyon megterhelő a veséknek. Van, hogy a kevés folyadék miatt ezek az anyagok felhalmozódnak a vesédben, szilárd, kristályos formában és így alakul ki a vesekő.

 

Elegendő vizet iszol?

Igyál meg naponta másfél-két liter vizet! A megivott víz minősége sem mindegy. Csak jó minőségű, tisztított, csapvizet igyál, vagy alacsony nátriumtartalmú, szénsavmentes ásványvizet. Egyszerű a recept és még nem is fájdalmas: igyál megfelelő mennyiségű vizet, így sok kellemetlenségtől kímélheted meg magadat.

Mindezek felett pedig a hidrogénezett víz az ami felgyorsítja a tisztulási folyamatokat,a belsőt a külsőt egyaránt,ami aztán kívülről jól láthatóvá válik,belül pedig egy érzetbeli változás eredményez.

 

Ne habozzon már ma kezdje el inni a hidrogénes vizet.

Egészségére!

FalusiVakáció csoport

Szeretnél egy ilyen weblapot teljesen ingyen?
Ez a weboldal a Nanoweb honlapszerkesztővel készült.
© Minden jog fenntartva.